A szigetüzemű napelemes rendszerek, más néven off-grid rendszerek, lehetővé teszik, hogy a tulajdonosok teljes mértékben függetlenek legyenek a központi elektromos hálózattól. Ez a megoldás különösen vonzó azok számára, akik lakövezetektől távoli ingatlanokban, például zártkerti területeken vagy olyan helyszíneken élnek, ahol gyakoriak az áramszünetek, és szeretnék a saját maguk által termelt energiát felhasználni.

 

Az alábbi cikk egy esettanulmányon keresztül bemutatja a szigetüzemű rendszerek előnyeit, különböző felhasználási módjait, valamint azt, hogyan optimalizálható a rendszer elektromos fűtéssel például hőszivattyúval.

Mi az a szigetüzemű napelemes rendszer, és hogyan működik?

A szigetüzemű napelemes rendszer olyan rendszer, amely teljesen független a központi hálózattól. Ebben az esetben a napelemes rendszer nincsen rákötve az elektromos hálózatra, így az nem is táplál vissza a hálózatba. 

 

Milyen típusú szigetüzemű rendszereket ismerünk:

 

1. Az elektromos hálózat teljes hiánya
Ebben az esetben az ingatlanban nincsen bevezetve az elektromos hálózat, így a teljes ingatlan elektromos ellátását kell napelemes rendszerrel megoldani

2. Van elektromos hálózat, de a betáplálás nem engedélyezett, vagy nem megoldható
Ebben az esetben ugyan elérhető az ingatlanban az elektromos hálózat azonban annak használata drága, vagy a visszatáplálás nem megengedett. Ilyen esetben egy teljesen önálló áramkört építünk ki a napelemes rendszer számára, amelyről biztosítottak bizonyos fogyasztók (pl: hűtő, kamerarendszer, fűtés, stb) áramellátása.

 

A rendszer működésének legfontosabb eleme az inverter, amely biztosítja az egyenáram váltóárammá alakítását. A Deye hibrid inverter például különböző energiaforrásokat képes kezelni, és kompatibilis dízelgenerátorral vagy szélturbinával is, amelyek további energiaforrásokat kínálnak az ingatlan számára, amikor a napelemek nem elegendőek.

Miért érdemes szigetüzemű napelemes rendszert telepíteni?

1. Teljes energiafüggetlenség: Szabadság az elektromos hálózattól

 

A szigetüzemű rendszer legnagyobb előnye a teljes energiafüggetlenség, ami azt jelenti, hogy a felhasználó nem függ többé az áramszolgáltatótól, sem annak áraitól vagy szolgáltatási színvonalától. Az akkumulátorok lehetővé teszik, hogy az ingatlan stabil energiaellátással rendelkezzen éjszaka és áramszünet esetén is.

 

A szigetüzemű rendszer megszünteti a szolgáltatói függést, stabil áramellátást biztosít, és nem szükséges az áramkimaradásoktól vagy az energiaárak emelkedésétől tartani.

2. Megbízható energiaellátás elektromos hálózatoktól távoli helyszíneken

 

A szigetüzemű rendszerek kiválóan alkalmazhatók olyan távoli ingatlanokban, ahol a központi hálózat kiépítése költséges vagy lehetetlen. A szigetüzemű napelemes rendszer lehetőséget nyújt a független energiaellátásra nyaralókban, mezőgazdasági telephelyeken, tanyákon és olyan területeken, ahol a hálózati áram ingadozó vagy nem elérhető.

 

A szigetüzemű rendszer stabil energiaellátást biztosít még a legeldugottabb helyeken is, miközben elkerülhetők a vezetékek kiépítésének költségei.

3. Költséghatékonyság hosszú távon

 

Bár a szigetüzemű rendszer kezdeti telepítési költsége magasabb lehet, hosszú távon jelentős megtakarítást eredményezhet, hiszen nem kell többé hálózati energiát vásárolni. Az évek során a rendszer megtérül, főleg ha a felhasználó optimalizálja az akkumulátor-kapacitást és figyelembe veszi a fogyasztást.

 

A szigetüzemű rendszer hosszú távon önálló, fenntartható energiaellátást biztosít, és költségmegtakarítást eredményez a közüzemi áramhoz képest.

4. Környezetbarát megoldás

 

A napelemek teljes mértékben megújuló energiát termelnek, csökkentve az ingatlan ökológiai lábnyomát. Mivel az off-grid rendszer kizárólag a megtermelt energiát használja fel, a fenntarthatóság szempontjából is előnyös.

 

A szigetüzemű napelemes rendszer hozzájárul a környezet védelméhez, és támogatja a tiszta, kibocsátásmentes energiahasználatot.

Esettanulmány: Szigetüzemű elektromos fűtési megoldás Balatonfüreden

Egy balatonfüredi zártkerti ingatlan szigetüzemű napelemes rendszerével elektromos fűtésre optimalizáltuk az energiaellátást, biztosítva a teljes energiafüggetlenséget. Az ingatlanban elérhető volt az elektromos hálózat, azonban a fűtési költségek csökkentése volt a cél, így a fűtési rendszert egy teljesen önálló villanyhálózatra alakítottuk, elkülönítve a közmű hálózatától.

A rendszer főbb elemei:

A rendszer egy 10 kW teljesítményű napelemrendszerből és egy 20 kWh kapacitású akkumulátorból áll, amelyet egy Deye hibrid inverter vezérel. A hibrid inverter többféle energiaforrással kompatibilis, és külön áramkörben működteti a klímákat, így az ingatlan tulajdonosa komoly energiafüggetlenséget élvezhet anélkül, hogy engedélyt kellene kérnie az áramszolgáltatótól és a téli fűtést részben megújuló energiából állítja elő, az átmeneti időszakban a fűtés (ősszel, tavasszal) teljesen megoldott, méghozzá sokkal olcsóbban mintha vételezné az áramot, a nyári klimatizálás pedig teljesen ingyenes így. 

 

Ebben az esetben a fűtési költségek jelentős csökkentése volt a cél, de egy ilyen rendszer (fűtés nélkül) egész évben tudja biztosítani egy 4 fős család átlagos villamosenergia igényt (világítás, elektromos eszközök, hűtők, stb.)

Még hatékonyabb megoldás hőszivattyús fűtési rendszerrel

Amennyiben a fűtési rendszer hőszivattyúval működne, az energiafelhasználás tovább csökkenthető. A hőszivattyú ugyanis egy vizes fűtési rendszerre dolgozna rá. Ezek a rendszerek sokkal jobb hatékonysággal működnek mint a klíma, ami csupán a levegőt fűti. 

Használati melegvíz és nyári optimalizálás hűtésre: A hőszivattyú nyáron fordított üzemmódban hűtésre használható, és a napelemek biztosítják az ehhez szükséges energiát, amely további költségcsökkentést eredményez és a nyári, tavaszi, őszi napsütéses időszakban a használati melegvíz előállítása és a hűtési költségek, gyakorlatilag teljesen lenullázhatóak.

Deye hibrid inverter: Rugalmasság dízelgenerátorral és szélturbinával

A Deye inverterek különösen rugalmasan alkalmazhatók szigetüzemű rendszerekben, hiszen dízelgenerátor és szélturbina is csatlakoztatható hozzájuk. Ezzel a lehetőséggel az ingatlan tulajdonosa biztosíthatja a folyamatos energiaellátást akkor is, amikor a napenergia nem elegendő. Ez különösen hasznos lehet tanyákon, mezőgazdasági ingatlanokban, vagy olyan helyen ahol teljesen elérhetetlen a villamoshálózat és megbízható energia ellátásra van szükség.

 

Dízelgenerátor csatlakoztatása: A Deye inverter dedikált generátorporttal rendelkezik, amely automatikusan bekapcsol, ha a napenergia nem elérhető, és az akkumulátorokat is képes tölteni.

 

Szélturbina integrálása: A szigetüzemű rendszer bővítésére szélenergia is alkalmazható egy külön MPPT bemenet révén, ami további rugalmasságot és energiafüggetlenséget biztosít.

A szigetüzemű rendszer teljesen független a hálózattól, akkumulátorok tárolják az energiát, míg a visszatápláló rendszer csatlakozik a hálózathoz, és visszatáplálja a felesleges energiát. Van azonban lehetőség arra, hogy egyes fogyasztók a hálózatból vételezik az energiát, míg bizonyos fogyasztókat, pedig a napelemes rendszer működtet, teljesen független áramkörön.

A hőszivattyús fűtési rendszerek optimalizálják az energiafelhasználást a vizes rendszer adottságaiból adódóan, valamint hűtésre és használati melegvíz előállítására is alkalmas az év 70%-ban.

A szélturbina és a dízelgenerátor alternatív energiaforrást biztosítanak, amikor a napelemek nem termelnek elég energiát, így az ingatlan folyamatos áramellátása garantált.

A szigetüzemű rendszerek télen is megbízhatóak, ha megfelelően vannak méretezve. A nagyobb kapacitású akkumulátorok és a Deye inverter rugalmas kiegészítési lehetőségei – mint a dízelgenerátor vagy szélturbina csatlakoztatása – biztosítják az energiaellátást, amikor a napenergiatermelés alacsonyabb. A több forrásból származó energia kombinálása lehetővé teszi, hogy a rendszer stabilan működjön minden időjárási körülmény között.

Az akkumulátor kapacitása attól függ, hogy mekkora az ingatlan energiaigénye és mennyi időre van szükség tartalékenergiára. Általánosságban, egy átlagos otthonhoz 10-20 kWh közötti kapacitás ajánlott, de egyes nagyobb rendszerek 30-50 kWh vagy annál magasabb kapacitással is rendelkezhetnek, különösen, ha az ingatlan energiaigénye magas vagy a helyszíni energiaforrások bizonytalanabbak (például télen kevesebb napenergiát termelnek).

A szigetüzemű rendszerek minimális karbantartást igényelnek. Évente egyszer ajánlott a napelemek tisztítása és a rendszer felülvizsgálata, az inverterek és akkumulátorok állapotának ellenőrzésével együtt. Ezen kívül a szélturbinák és generátorok is rendszeres ellenőrzést igényelnek, ha a rendszer tartalmaz ilyen komponenseket, így biztosítható a folyamatos, zökkenőmentes működés.

A szélturbina és a dízelgenerátor jelentős rugalmasságot ad a rendszerhez, különösen akkor, amikor a napenergia-termelés nem elégséges. A Deye inverter képes mindkét energiaforrást integrálni, így az akkumulátorok és az energiaellátás gyorsan kiegészíthetők akár éjszaka vagy borús időben is. Ezzel a szigetüzemű rendszer folyamatos energiaellátást biztosít, miközben minimalizálja a hálózati függést.

Igen, különösen akkor, ha a rendszer megfelelően van méretezve és hőszivattyút használ. A hőszivattyúk hatékonyan működnek alacsony hőmérsékleten is, és kevesebb áramot igényelnek, mivel 1 kWh elektromos energiával akár 3-4 kWh hőenergiát biztosítanak. A Deye inverter lehetővé teszi, hogy az akkumulátoros rendszer és a kiegészítő források (pl. szélturbina, generátor) télen is elegendő energiát szolgáltassanak, így a fűtési energiaigény is kielégíthető.

A szigetüzemű napelemes rendszer ideális választás azok számára, akik teljes energiafüggetlenségre törekszenek, és olyan helyeken, ahol a hálózati áram nem érhető el, vagy gyakoriak az áramszünetek. Az alábbi felhasználási helyzetekben különösen hasznos lehet:

 

  • Távoli ingatlanok, nyaralók, zártkerti ingatlanok: Olyan helyszíneken, ahol nincs hálózati áramellátás vagy annak kiépítése költséges, a szigetüzemű rendszer biztosítja az önálló energiaellátást, ami különösen praktikus vidéki területeken vagy elérhetetlen helyszíneken.
  • Gazdaságok, tanyák és mezőgazdasági telephelyek: Mezőgazdasági területeken, ahol az energiaigény szezonálisan változik, és nincs stabil hálózati kapcsolat, a szigetüzemű rendszer folyamatos áramellátást nyújt a gépekhez, fűtéshez vagy öntözőberendezésekhez.
  • Környezetvédelmi szempontokat előtérbe helyező lakók és vállalkozások: Akik szeretnének aktívan hozzájárulni a környezetvédelemhez, és megújuló energiával fedezni otthonuk vagy vállalkozásuk energiaigényét, a szigetüzemű rendszer jó megoldás, mivel tiszta energiát biztosít, és jelentősen csökkenti az ökológiai lábnyomot.
  • Ideiglenes építési helyszínek vagy mobil alkalmazások: Olyan mobil vagy ideiglenes létesítmények esetén, mint az építkezések, rendezvények vagy bányászati telephelyek, ahol napelemes rendszer biztosíthatja az áramellátást a hálózati infrastruktúra kiépítése nélkül.

 

Összefoglalás: A szigetüzemű napelemes rendszerek tehát széles körben alkalmazhatók ott, ahol szükséges a hálózattól való függetlenség, illetve a környezetbarát és fenntartható energiaellátás biztosítása.

Ajánlatot kérek
close slider

    Ajánlatkérés

    Ingyenes árajánlat és tanácsadás.