Napelem rendszerekről rengeteg mindent találni egy rövid keresés után. Ha be szeretnénk ruházni egyre, akkor értelemszerűen mindennek utánanézünk. Tehát pontosan milyen részekből is állnak ezek a berendezések?
Mint mindannyian tudjuk, sokkal-sokkal több részből áll egy napenergia-rendszer, mint egyszerűen a panelekből. Az egész rendszernek több összetevője van, ezek pedig a választható márkánkként változhatnak is. Ezek a márkák nagyon egyedülálló előnyöket kínálhatnak, és gyakran meg is növelhetik a rendszer azon képességét, hogy elvárt módon túlteljesítsen. Tehát nem csoda, hogy az emberek gyakran hihetetlenül ijesztőnek találják a napelem telepítésének folyamatát. De aggodalomra semmi ok! Ebben a cikk azt vesszük szemügyre, hogy pontosan milyen részeket tartalmaz egy napelemes rendszer.
Egy napelem rendszer három fő alkotóelemből tevődik össze: a panelekből, az inverterből és az állványból / tartószerkezetekből.
Panelek
A napelem panelek a rendszer leglátványosabb elemei, gyakorlatilag ezt ismerik a legjobban az emberek. Lényegében ezek a Nap „arcai”. Ha most kimennénk és mindent házat szemügyre vennénk, akkor valószínűleg azonnal látszana, hogy hol működik napenergia. Természetesen a modern technológiának köszönhetően már nem csupán a házak tetejére telepíthetünk paneleket. Akár a házak oldalára, a garázsok tetejére vagy akár a kertünkbe is lehetőségünk van. A panelek elhelyezéséről mindig érdemes kikérni a szakemberek véleményét.
A napelemek működése abból áll, hogy a panelek egyenáramú villamos energiát termelnek. A napfény vagy a napsugárzás stimulálja az elektronok mozgását a napelemek belsejében. Viszont fontos megjegyezni, amit egyesek gondolnak: maga a napfény és nem a hő generálja az áramot! Valójában a túlmelegedett panelek kevésbé lehetnek hatékonyak, hasonlóan a számítógépek túlmelegedéséhez. Így minden választott napelemnek körülbelül 25 évig kell képesnek lennie ellenállni a meleg éghajlatnak.
Inverterek
A napelem panelek a házban (vagy annak külterében) lévő inverterhez kapcsolódnak. Az inverterek minden napenergia-rendszer kulcsfontosságú részét képezik. Céljuk, hogy a napelemek által termelt egyenáramot elektromos energiává alakítsák át. Ez az, ami az otthonunkban kvázi mindent táplál. Az inverter folyamatosan működik a rendszer egész élettartama alatt. Tehát általában ez az a darab, amelyik leginkább meghibásodhat. Viszont körülbelül 10 év (plusz hosszabbítható) garanciával rendelkeznek az összes inverter, úgyhogy a megoldás mindig adott. Ezért mindig azt javasoljuk, hogy válassz kiváló minőségű invertert, amely könnyen kezelhető, mint például a Fronius, a Huawei vagy éppen a SolarEdge.
Az invertereknek a két fő típusa a vonós inverter és a mikroinverter. A vonalas invertert egy árnyékolt területen helyezik el a falon, és egy panel energiáját (lakossági rendszereknél ez általában a teljes rendszer) az otthonában vagy a vállalkozásában felhasználandó váltakozó áramú energiává alakítja. A mikroinvertereket minden panel hátuljára telepítik, így a panelek energiája egymástól függetlenül létezhet. Ha a karakterlánc-inverteres rendszer egyik paneljén részleges árnyékolás történik, a többi panel teljesítményét is befolyásolja (amint az alábbiakban bemutatjuk). Erre a mikroinverterek jelentik a megoldást, mivel lehetővé teszik a panelek önálló működését, ugyanakkor áremelkedéssel is járnak.
Állványozás
A napelem rendszer harmadik fő eleme az állvány / szerelés. Ez az, ami biztonságosan rögzíti a paneleket a tetőhöz. Az állványozás / felszerelés nem lesz olyan döntés, ami miatt álmatlan éjszakáid lehetnek. Bármelyik jó hírű napenergia-szolgáltató olyan márkák minőségi állványberendezéseit használja, mint a Radiant vagy a Sunlock. A tetőtartók általában a legolcsóbb módszerek a panelek felszereléséhez, mert a meglévő tetőszerkezet előnyeit kihasználva alapot nyújtanak paneljeihez. Ezzel pedig pénzt is megtakaríthatunk! Ha korlátozott helyű kis ingatlanban lakunk, a tetőre szerelhető tartó egy kézenfekvő lehetőség.
A tetőknél használhatunk külön erre a célra kialakított tartólábakat vagy úgynevezett előtétes (zéró behatolású) tetőtartókat is. Ha nem a tetőre, hanem a földre helyezzük a napelem paneleket, akkor is választhatjuk a lábakat, de különféle rúdtartókat is akár. Ezek segítségével jóval magasabban helyezkednek el a panelek a föld felszínétől, így az esetleges balesetek is elkerülhetőek. Viszont az állványozás kapcsán is érdemes azt megjegyezni, hogy minden telepítés más és más. Emiatt mindig érdemes egyeztetni a napelemes céggel.
Ha további információkat szeretnél megtudni akár a felszerelés, akár a választható inverterek és a panelek kapcsán, lépj velünk kapcsolatba! Munkatársaink készséggel segítenek Neked bármilyen kérdés esetén!